Futó üti Gyalogot!
forrás:wikihow.com
A címmel ellentétben senkit nem buzdítanék holmi garázda jellegű magatartásra, egyszerűbb talán kicsit visszatekerni az önérzetünk potméterén. Kis családom legkisebb tagja évzáró koncertet adott a belváros kellős közepén a Bazilikától nem messze. A karácsonyi vásárok időszakában mondanom sem kell, oda jutni szinte lehetetlen. Keresztbe-kasul minden felől gyalogosok, járművek tömkelege önti el útjainkat. A koncert után a szűk utcákon, terek útvesztőjében autóztam, és bár rutinos, tapasztalt járművezetőnek tartom magam, csak kapkodtam a fejem. Gyalogos jobbról, balról, szemből, kocsi mögül, parkolóból lépett elém az úttestre. Kézben a mobil, batyu, szatyor, csomag, fenyőfa, vascső, laposTV........ Nemcsak a szabályok betartása nem sikerült, egy részüket az sem érdekelte hogy adott esetben ki lett volna az aki őt, vagy gyermekét elüti.
forrás:autoszektor.hu
Tisztázzuk. Az úttest az útnak a közúti járművek közlekedésére szolgáló része. Olvassa el mindenki figyelmesen még egyszer, ..........a járművek közlekedésére szolgáló.......! Ezen a helyen a járműnek van elsőbbsége! Gyalogos oda csak bizonyos feltételekkel léphet!
Ennek tükrében hol, és hogyan is kell közlekednie a gyalogosoknak!
A gyalogosnak a járdán, ahol pedig járda nincs, a leállósávon, az útpadkán vagy a kerékpárúton kell közlekednie. Ha az úton sem járda, sem leállósáv, sem útpadka, sem kerékpárút nincs - vagy az a gyalogosközlekedésre, illetőleg a kerekes székkel való közlekedésre alkalmatlan - a gyalogosok az úttesten közlekedhetnek.
Ha a gyalogosok az úttesten közlekednek, az úttest szélén, egysorban, lakott területen lehetőleg a menetirány szerint a bal oldalon lakott területen kívül mindig a bal oldalon, a járműforgalommal szemben, a segédmotoros kerékpárt vagy kerékpárt toló, továbbá a kerekes székkel közlekedő mozgáskorlátozott gyalogosok mindig a menetirány szerint a jobb oldalon haladhatnak.
A karácsonyi csomagdőmpingre is figyelemmel........, a gyalogosnak az úton olyan tárgyat, illetőleg anyagot, amely sérülést, rongálást vagy szennyezést okozhat, csak megfelelően becsomagolva szabad vinnie. Olyan tárggyal, amely méretei miatt a gyalogosforgalmat zavarná, az úttesten - a menetirány szerinti jobb oldalon, az úttest szélén - kell közlekedni; éjszaka és korlátozott látási viszonyok között az ilyen tárggyal közlekedő gyalogosnak a járművek vezetői által elölről és hátulról kellő távolságból észlelhető lámpát kell vinnie.
forrás:stirlingcastle.gov.uk
Mikor is léphet valójában gyalogos az úttestre!
A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogos átkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogos átkelőhely nincs, lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedő jármű megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között (a járdasziget teljes hosszában), egyéb helyen bárhol, a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át.
A gyalogos az úttestre akkor léphet, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről. Az úttestre váratlanul nem léphet, köteles az úttesten késedelem nélkül átmenni és tartózkodni minden olyan magatartástól, amely a járművek vezetőit megzavarhatja vagy megtévesztheti.
Elég egyértelmű nem!? Ha nem hát a TRAUMÁN majd elmagyarázzák......……
A kijelölt gyalogos átkelőhelyen áthaladó gyalogosnak a járművekkel szemben elsőbbsége van! Ugyancsak elsőbbsége van - kijelölt gyalogos átkelőhely hiányában is - az útkereszteződésnél áthaladó gyalogosnak azokkal a járművekkel szemben, amelyek arra az útra kanyarodnak be, amelyen a gyalogos áthalad!
Kedves autóstársak, ezt pedig MI tartsuk szem előtt!
A megkülönböztető jelzéseket használó gépjárművekkel szemben azonban a gyalogosnak elsőbbsége ezeken a helyeken sincs. A gyalogos olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, mielőtt az úttestre lép, köteles meggyőződni arról, hogy áthaladásával a járműforgalmat nem zavarja. Nem léphet az úttestre, ha a jármű olyan közel van, hogy annak zavarása nélkül az úttesten átmenni nem tud.
A GYALOGOSNAK TILOS:
- híd, alagút, aluljáró, felüljáró úttestjén áthaladni;
- olyan helyen, ahol a járművekkel szemben elsőbbsége nincs, a szabad kilátást gátló akadály (nagyobb álló jármű stb.) közelében az úttestre lépni;
- lánc-, illetőleg csőkorlátot, sorompót kinyitni, azon átmászni, alatta átbújni, illetőleg azt megkerülve elzárt területre (úttest, útszakasz, vasúti pálya stb.) lépni;
- villamos pályán közlekedni, vasúti vagy zárt villamos pályán - a kiépített átkelőhelyen kívül - áthaladni;
- autópályán (a leállósávon is) közlekedni, valamint áthaladni;
- autóúton (a leállósávon és az útpadkán is) közlekedni, valamint útkereszteződésen kívül áthaladni,
- az úttesten áthaladni, ha a közelben gyalogos alul- vagy felüljáró van.
- vasúti pályán (vasúti átjárón vagy más kiépített átkelőhelyen) a gyalogos csak akkor haladhat át, ha meggyőződött arról, hogy vasúti jármű nem közeledik.
Nem haladhat át a gyalogos, ha a jelzőberendezés a továbbhaladás tilalmát jelzi.
Szülők figyelmébe! Főútvonalon 6 éven aluli gyermeket felügyelet nélkül hagyni tilos!
Az őszi, téli időszakban a korai sötétedésre figyelemmel lakott területen kívüli út úttestjén, leállósávján, útpadkáján tartózkodó gyalogosnak/személynek - ide nem értve a gyalogosok zárt csoportban történő közlekedését - éjszaka és korlátozott látási viszonyok esetén fényvisszaverő mellényt (ruházatot) kell viselnie.
forrás:insureinfoblog.com
És persze, nem ok nélkül, ha szóba kerültek a gyalogosok, akkor ejtsünk szót arról is, hogy a járművezetőknek hogyan is kellene viselkedni a gyalogosokkal szemben.
Kijelölt gyalogos átkelőhelyen a járművel a gyalogosnak elsőbbséget kell adni! Nem zebra, ugye. Ha a gyalogos átmegy a zebrán Béla az állatkerti gondozó mérges lesz, ne próbáljátok ki!
Útkereszteződésnél a bekanyarodó járművel - kijelölt gyalogos átkelőhely hiányában is - elsőbbséget kell adni a gyalogosnak, ha azon az úttesten halad át, amelyre a jármű bekanyarodik.
Azt a helyet, ahol a gyalogosnak elsőbbsége van, a jármű vezetőjének csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni. Azt hogy az adott helyen kijelölt gyalogos átkelőhely fog következni sok esetben előre jelzik!
A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos-átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal és olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.
A kijelölt gyalogos átkelőhely előtt megálló vagy forgalmi okból álló jármű mellett meg kell állni és továbbhaladni akkor szabad, ha a vezető meggyőződött arról, hogy azt a gyalogosok elsőbbségének a megsértése nélkül megteheti.
A vezetőnek fokozottan ügyelnie kell az úttesten a villamos megállóhelynél levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között áthaladó gyalogosok, a menetrend szerint közlekedő járművek megállóhelyéről az úttestre lelépő gyalogosok, az autóbuszra felszálló és arról leszálló gyermekek, továbbá az egyedül vagy csoportosan haladó (áthaladó) gyermekek, a koruk, testi fogyatékosságuk vagy más ok miatt saját biztonságukra ügyelni felismerhetően nem képes személyek biztonságának a megóvására.
Röviden-tömören, tartsuk tiszteletben egymás jogait, úgy, hogy szem előtt tartjuk saját kötelezettségeinket is.